mamilac_dziecko_problem_z_ulewaniem

Przyczyny ulewania u niemowlaków

Ulewanie to fizjologiczne cofnięcie się treści żołądkowej do przełyku i jamy ustnej, a następnie wypłynięcie z ust dziecka niewielkiej ilości niestrawionego pokarmu. Jest to częste zjawisko wśród noworodków i niemowląt, które nie mają dobrze wykształconych mięśni przełyku. Część treści pożywienia mimowolnie cofa się z żołądka i jest zwracana w niewielkiej ilości.

DELIKATNE DLA BRZUSZKA MLEKO DLA NIEMOWLĄT 🐇

W przeciwieństwie do wymiotów (gwałtownego zwrotu dużych treści żołądka, pod wysokim ciśnieniem wywołanym skurczem mięśni) ulewanie nie musi oznaczać kłopotów z żołądkiem. Ulewanie u niemowlaka zazwyczaj mija samoistnie, najczęściej może utrzymywać się do 6 miesiąca życia dziecka.

Warto zwrócić uwagę na ilość wypijanego mleka przez dziecko i porozmawiać o tym z pediatrą. Jeżeli dziecko często ulewa należy ściśle kontrolować jego przyrosty masy ciała. Jeżeli dziecko nie przybiera na masie lub pojawią się inne niepokojące objawy należy skonsultować się z pediatrą lub neonatologiem. Dobrze jest upewnić się, że ulewanie nie jest objawem chorobowym.

DELIKATNE DLA BRZUSZKA MLEKO DLA NIEMOWLĄT🐇

Kilka porad na temat karmienia dziecka, które ulewa:

  1. W miarę możliwości niech dziecko będzie karmione częściej, ale mniejszymi porcjami.
  2. Dobra jest pozycja półleżąca do karmienia.
  3. Ważne żeby po jedzeniu dziecku odbiło się. Zazwyczaj wystarczy potrzymać jakiś czas dziecko w pozycji pionowej, by ułatwić mu cofnięcie nadmiaru gazów z żołądka.
  4. Lepiej unikać przewijania, ubierania dziecka zaraz po karmieniu.
  5. Dobrze jest unikać kładzenia dziecka zaraz po jedzeniu do łóżeczka, na płasko na pleckach. Grozi to zachłyśnięciem. Dzieci z tendencją do ulewania powinny mieć uniesione całe wezgłowie w łóżeczku. Dziecko nie powinno mieć kładzionej poduszki pod głowę w pierwszych miesiącach życia.
  6. Dobrze jest wybierać pory karmienia w momentach gdy dziecko jest w miarę spokojne.

DELIKATNE DLA BRZUSZKA MLEKO DLA NIEMOWLĄT🐇